کودکان طلاق - کتاب ها و مقالات دکتر پریسا خسروتاش


کودکان در هر سنی که باشند به هنگام جدایی والدین از یکدیگر نمی توانند عصبانیت و خشم خود را از آن چه روی داده است، مخفی کنند. در این میان پدر و مادر هم که قصد جدایی دارند باید علاوه بر این که با مشکلات روحی و روانی ناشی از این اتفاق رو به رو شوند،باید به بچه ها نیز کمک کنند تا بتوانند این شرایط را بهتر درک کنند و گذار مناسب تری در این مرحله داشته باشند.


تلاش برای ایجاد ثبات در محیط منزل، توجه به نیازهای کودک و برخورد صحیح با واکنش های وی جزو اولین گام هاست.با این حال طلاق والدین آن چنان اتفاق بزرگی است که قطعا زندگی کودک را تحت تاثیر قرار می دهد و او تحت هر شرایطی که باشد ،باید با یک بحران بسیار بزرگ مواجه شود.


والدین به هنگام سخن گفتن از طلاق بهتر است با آمادگی هرچه بیشتر با بچه ها در این مورد روبه رو شوند.، گفتن حقیقت بهترین راهکار است. کودک باید بداند والدین چرا از هم جدا می شوند اما لازم نیست، توضیح مفصل و پیچیده ای بشنود.


کنار آمدن با احساسات کودک پس از طلاق امر بسیار پر اهمیتی است. کودک نیاز دارد بدون شنیدن سرزنش، ترس، احساسات متناقض خود را به زبان آورد. در این موارد والدین بهتر است به جای تلاش برای تغییر احساسات در کودک، او را بپذیرند و به احساسات او با همدلی گوش دهند.بهتر است از کودک بخواهیم احساسش را نسبت به پدر یا مادرش بگوید و از کلمات مناسب برای توصیف والدین خود بهره گیرد.


گاهی کودک تصور می کند که او علت طلاق والدین است. این طرز تفکر باعث القای احساس گناه شدیدی به کودک می شود و او اعتماد به نفس، خانواده و علاقه به والدین را یک جا از دست می دهد. بنابراین او را مطمئن کنید که نقشی در جدایی از همسرتان نداشته است و صبوری به خرج دهید.


.بی توجهی یا توجه بیش از حد به کودکی که والدینش از هم جدا شده اند به یک اندازه آسیب زاست. گاهی خانواده ها واقعه طلاق را به صورت افراطی درباره کودک جبران می کنند و با توجه نشان دادن بیش از حد، فراهم آوردن امکانات زیاده از حد و برآوردن خواسته ها و نیازهای کودک می خواهند واقعه طلاق را به نوعی برای او جبران نمایند. این روش برخورد در نوع خود باعث ایجاد مشکلات بیشتری خواهد شد.
متعلق به سایت: دکتر پریسا خسروتاش ،روان شناس کودک نوجوان