هنگامی که روال یا قاونی نقض شود چه باید کرد؟

هنگامی که روال یا قاونی نقض شود چه باید کرد؟

هر چه برنامه ریزی شما دقیق بوده و در برقراری نظم و روال مورد نظر خود کوشا باشید، باز هم اتفاق های غیر قابل پیش بینی- به عنوان مثال بیماری یا دندان درآوردن- که در برخی موارد اجتناب ناپذیر هم هستند، این نظم را بر هم خواهند زد. البته قابل ذکر است؛ در سایر موارد می توان به میزان قابل توجهی از بی نظمی ها پیشگیری کرد یا تاثیر آنها را به حداقل کاهش داد.
به خاطر داشته باشید؛ در خانه به دنبال برقراری نظمی آهنین نباشید و روالی را تعیین کنید که اندکی قابل انعطاف باشد. به طور مثال شب های تعطیلی به فرزندتان اجازه دهید اندکی بیشتر (نیم ساعت) بیدار بماند. در عوض بهتر است؛ از کارهایی که انجام آن به احتمال زیاد، روال زندگیتان را به هم میزند، پرهیز کنید. برای مثال مهمانی، ساعت خواب و خوراک فرزندتان را مختل کرده و میزان توجه شما را به او کاهش می دهد که این موضوع بهیچ وجه برای کودک خردسال خوشایند نخواهد بود. علاوه بر این خردسالان از افراد ناشناس خجالت می کشند پس باید پیش از مهمانی برای آن ها در این مورد توضیح کامل داده و مساله را برایشان روشن سازید. مهمانی برای آن ها در این مورد توضیح کامل داده و مساله را برایشان روشن سازید. مهمانی را در روز و ساعاتی مناسب ترتیب دهید تا کمترین لطمه به خواب و خوراک فرزندتان وارد شود. بدانید که به طور معمول روال و نظم زندگی در تعطیلات به هم می خورد؛ بویژه آن که در اکثر موارد، خانواده ها روز های تعطیل را از خانه خارج شده و تا دیر وقت باز نمیگردند. علاوه بر این شاید کم خوابی برای شما هیچ مشکلی در پی نداشته باشد ولی برای کودک خردسال مشکل ساز است. اگر در این روزها روالی را که برقرار کرده اید، به طور کامل کنار بگذارید، پس از بازگشت به خانه، هر چه رشته اید پنبه شده است و فرزندتان دچار مشکلات مربوط به خواب خواهد شد. البته راه حل این معضل این نیست که همیشه در خانه بمانید بلکه باید تمهیداتی را در نظر بگیرید تا به نظم و روال شما لطمه ای وارد نشود و فراموش ننمایید؛ باید زمان خواب و غذا را تا امکان رعایت کنید.


برگرفته از کتاب مادر کافی
نوشته جی.اُ.فراست
ترجمه دکتر مهبد ابراهیمی
زیر نظر دکتر محمد سهامی


برای اطلاعات بیشتر در مورد اختلالات یادگیری، بیش فعالی، مشاوره تحصیلی، روانشناس نوجوان،با شماره 02144975388  تماس حاصل فرمایید؛ همچنین میتوانید از دیگر مقالات سایت در این موارد بهره مند شوید.


Share تاريخ: 1396/12/22 مشاهده : 740

, , , ,گذاشتن نظر