اگه فقط یک بار دیگه این کارو بکنی، تنبیه می شی!

اگه فقط یک بار دیگه این کارو بکنی، تنبیه می شی!

به طور معمول دور کردن، شیوه ای موثر است ولی وقتی کودک بزرگتر شود یا رفتار ناپسند او ریشه دار و عمیق باشد، باید به شیوه ی موثر دیگری عمل کنید. گاهی دور کردن کارایی خود را از دست می دهد زیرا کودک به این ترتیب جلب توجه کرده و از توجه منفی شما (دور کردن) لذت می برد. در این قبیل موارد شیوه «اگه فقط یک بار دیگه این کارو بکنی تنبیه می شی !» به کمک شما می آید. زیرا به این ترتیب به کودک نشلن می دهید، رفتار ناشایست او بهیچ وجه شما را جلب نخواهد کرد.
نکته مهم این است، اگر شیوه «اگه فقط یک بار دیگه این کارو بکنی؛ تنبیه می شی !» را بیش از روش های دیگر استفاده کنید، کارایی خود را نخواهد داشت. پس بهتر است، ابتدا روش های دیگر مثل دور کردن یا توقیف اسباب بازی را به کار ببرید تا کودک متوجه شود که سر رشته کار در دستان شماست.
از طرفی اگر از همان ابتدا در قبال رفتار بد کودک با شیوه «اگه فقط یک بار دیگه این کارو بکنی؛ تنبیه می شی !» واکنش نشان دهید، او احساس می کند، نادیده گرفته شده است و شما به او اهمیتی نمی دهید. بدین ترتیب به رفتار ناپسند خود ادامه می دهید به امید آنکه سرانجام توجه شما جلب شود. هنگامی که تمام راهکارها در تغییر رفتار بد کودکتان ناموفق می مانند، بخصوص هنگامی که کودک بزرگتر برای جلب توجه شما- با تکرار رفتار نا مناسب و پافشاری و اصرار بر انجام آن – تلاش می کند، شیوه «اگه فقط یک بار دیگه این کارو بکنی؛ تنبیه می شی !»، بسیار موثر واقع می شود.
اگر پس از این هشدار که «اگه فقط یک بار دیگه این کارو بکنی؛ تنبیه می شی !» رفتار ناشایست، تکرار شد، کودک را از اتاق بیرون ببرید. لازم نیست او را به محل خاصی ببرید، فقط کافیست مکانی باشد که شما در آن حضور نداشته باشید. برای او توضیح دهید که رفتارش ناشایست بوده و هنگامی که تصمیم گرفت رفتار خوبی داشته باشد و به خاطر رفتار ناپسندش عذر خواهی کند، میتواند پیش شما باز گردد.
اگر کودک بازگشت تا شروع به جر و بحث کند یا شما را از تصمیمتان منصرف نماید. فقط دوباره او را بیرون ببرید، هیچ توجهی به وی نشان نداده، به چشم هایش نگاه نکنید و فقط به او بگویید که هیچ علاقه ای به شنیدن این حرفها ندارید. با لحنی آرام و قاطع با کودک خود صحبت نمایید تا مجبور نشوید او را چند بار از اتاق بیرون ببرید. با لحنی آرام و آمرانه به او بگویید: «لطفا از اتاق برو بیرون».
تا زمانی که فرزندتان به خاطر بدرفتاری عذر خواهی نکرده، نباید به اتاق باز گردد و این اتفاق زودتر از آنچ تصور می کنید. برای کودکی که به توجه شما عادت کرده است، بی توجهی (به علت رفتار بد کودک)، به منزله شوکی ناگهانی می باشد. بنا براین از هر راهی که حدس بزنید، وارد میشود تا دوباره توجه شما را به خود جلب کند و بدیهی است اگر پاسخ ندهید؛ متوجه میشود، تنها راه جلب توجه شما عذر خواهی و رفتار خوب است.
پس از اینکه کودک عذرخواهی کرد، از او تعریف نمایید و اجازه دهید، نزد شما بیاید و در کنارتان شغول بازی شود.

برگرفته از کتاب مادر کافی
نوشته جی.اُ.فراست
ترجمه دکتر مهبد ابراهیمی
زیر نظر دکتر محمد سهامیبرای اطلاعات بیشتر در مورد اختلالات یادگیری، بیش فعالی، مشاوره تحصیلی، روانشناس کودک، روانشناس نوجوان،با شماره 02144975388  تماس حاصل فرمایید؛ همچنین میتوانید از دیگر مقالات سایت در این موارد بهره مند شوید. Share تاريخ: 1397/01/20 مشاهده : 606

, , , , ,گذاشتن نظر