درمان اختلال خواب

با چه روش هایی با اختلال خواب در کودکان مقابله کنیم

 
بسیاری از كودكان دچار مشکل خواب هستند. یک چهارم کل کودکان دنیا از اختلالات شدید خواب رنج می برند. در كودكان معمولاً بی خوابی اوایل شب اتفاق می افتد و به اصطلاح به آن بی خوابی شبانه گفته می شود. عوامل زیادی وجود دارد كه در دیر به خواب رفتن كودكان نقش دارد كه شما باید برای حفظ سلامت جسمی و روحی -روانی فرزندتان در جهت رفع این اختلال گام بردارید.
راه حل ها و توصیه های گوناگونی در این زمینه وجود دارد كه تعدادی از آنها به شرح زیر است:

1-زمان مشخصی برای خواب کودک در نظر بگیرید.به طور مثال بین ساعت 9 تا 9.5 شب.

2- برای تعیین زمان خواب كودك از خودش نیز نظر خواهی کنید. وکمی پیش از رسیدن به زمان خواب به کودک یادآوری لازم را بنمایید. وقتی برخورد شما قاطع است و یك قرارداد ثابت برای خواب وجود داشته باشد، همراهی کودک بیشتر می شود.
3- صداهای طبیعی منزل را خیلی کاهش ندهید. کودکان زمانی که صدای مادر را می شوند که مشغول کارهای خانه است و مطمئن می شوند که مادر در محیط قرار دارد ، با آرامش بیشتری به خواب می روند.

4-- کودک را برای سر وقت خوابیدن تشویق نمایید. جایزه می تواند به شکل سیستم ژتونی یعنی دادن استیکرهایی که با جمع آوری آنها می تواند به پاداش نهایی بزرگ تری دست یابد صورت گیرد.

5-برخی از مواد غذایی مانند چای یا نوشابه را از برنامه غذایی اش حذف کنید. این مواد بی خوابی را تشدید می کنند.

6 - فعالیت های بدنی كودك مانند بازی كردن در پارك و فعالیت های ورزشی را در طول روز افزایش دهید. این بازی ها کودک را خسته می کند و آماده خوابیدن می نماید.
7- هنگام خواب، به كودك لباس راحت بپوشانید ، سعی کنید تهویه مناسبی در اتاق نصب شود تا شرایط خواب تسهیل شود.از طرفی سعی کنید فضای خواب کودک سرد نباشد تا نیاز به پتوهای حجیم به عنوان رو انداز نباشد.
. 8- اگر بعد از قرار گرفتن در رختخواب دوباره بیدار شد ، او را با آرامش به تختش باز گردانید ، فرزند شما در نهایت یاد می گیرد که به هنگام شب باید در جای خود و در زمان مشخص بخوابد.ثبات قدم و رفتار همسان و یکنواخت شما مهم ترین عامل در تغییر رفتار کودک است.

گردآوری: پریسا خسروتاش،روان شناس کودک نوجوان
متعلق به سایت :دکتر پریسا خسروتاش،روان شناس کودک و نوجوان








 

Share تاريخ: 1395/09/29 مشاهده : 1605

, , , , , ,



گذاشتن نظر