روش های مقابله با استرس - کتاب ها و مقالات دکتر پریسا خسروتاش

  با چه رو شهایی در زندگی روزمره با استرس مقابله کنیم

1- ارتباطات اجتماعی خود را گسترده تر نمائید:
بسیاری از افراد در هنگام تجربه موقعیت استرس آمیز گوشه نشینی را اختیار می کنند.این کار به جای آن که درکاهش استرس موثر باشد، باعث افزایش آن خواهد شد.جهت مواجهه مناسب تر با موقعیت استرس زا و دوری از تنهایی ،بهتر است در این مواقع سعی کنید عده ای از دوستان خود را جهت صرف غذا دعوت کنید یا سعی نمائید در موقعیتی قرار بگیرید که در آن کودکان حضور دارند، مطمئن باشید که کودکان فضای روحی- روانی شما را معتدل  و شادتر خواهند کرد و شما را از حالی که دارید خارج خواهند کرد.
2-به طور کامل استراحت نمائید
از طریق خواب منظم ،سیستم مقاومت طبیعی بدن تقویت می شود، مواد سمی بدن دفع می شود وعضلات استراحت می کنند. اگر خواب آشفته ای دارید و در هنگام شب از خواب بیدار می شوید و به راحتی به خواب نمی روید، می توانید از راهکار های بسیاری استفاده کنید مانند این که :
قبل از خواب،کارهای خاصی را انجام دهید مانند:پوشیدن لباس مخصوص، مسواک زدن ،گوش دادن به موسیقی ملایم و...به این وسیله به مغز خود علامت می دهید که وقت خواب فرا رسیده است.درضمن از غذاهای سبک تر برای شام استفاده نمایید.3-با افراد خوش مشرب  ومثبت ،رفت و آمد کنید
افراد منفی بیش از حد انتقادگر ومنزوی، انسان را دچار فشار واسترس می نمایند.سعی کنید با افراد خوش بین معاشرت نمائید تا فشار روانی افراد منفی نگر را به خود منتقل نکرده باشید.
4-گفتگوی درونی خود را کنترل نمائید
گفتگوهای درونی منفی خود را کنترل کنید و اجازه ندهید که این افکار ،آنها را در خودشان تسخیر کنند.افکار و گفتگوهای منفی ،تاثیری بسیار منفی بر روی روابط شما با محیط اطراف می گذارند.

5- خود را تشویق نمایید
پاداش باعث کاهش فشار روانی واسترس خواهد شد.هر موقعیت یا فعالیتی که فرد از آن لذت ببرد می تواند نقش پاداش داشته باشد.به طور مثال رفتن به سینما، صحبت کردن با دوست مورد علاقه، رفتن به پارک و...در کل این که تفریح را در زندگی خود فراموش نکنید.
6-کمال گرایی خود را کاهش دهید.
لازم نیست همه کارها را کامل انجام دهید

افرادی که معیارهایی را برای خود در نظر می گیرند که قابل دست یافتن نیست، بیشتر احتمال دارد که حس احترام به نفس خود را درمواقع شکست از دست بدهند، که این کاهش احترام به نفس باعث افزایش استرس خواهد شد.افرادی که معیارهایی را برای خود درنظر می گیرند که غیرقابل وصول هستند، بیشتر احتمال دارد که حس احترام به خود را در زمان شکست از دست بدهند واین موضوع باعث فشار روانی بیشتر خواهد شد.بدانید که گاهی لازم نیست که کاری را با بهترین کیفیت انجام دهید ،کیفیت پایین تر نیز کفایت می کند.در ابتدای کار، برای خود شاخص هایی قرار دهید وبدانید که ممکن است پایین تر از این شاخص ها نیز رخ دهد.

7-فعالیت هایتان را با آرامش انجام دهید
سعی کنید آهسته تر وآرام تر صحبت ورفتار کنید.عجله زیاد در کارها ،باعث افزایش استرس در وجود شما خواهد شد.
8-و مهم تر از همه این که :به خداوند توکل کنيد:
توکل به خدا یکی از راههای کاهش استرس است.وقتی انسان ياد خدا را در دل خود زنده نگهدارد و ارتباط روحی و معنوی خود با خدا را در تمام مراحل زندگی فراموش نکند ،این مسئله تاثیر ویژه ای بر روی عملکردهایش خواهد داشت.
.روان شناسی امروزی نیز ،بدون روان شناسی معنوی جایگاه تهی خواهد داشت که خلا آن باعث عدم موفقیت در راهکارهای روان شناسی خواهد داشت.
منابع:

Stress (biology) - Wikipedia
10 Essential Skills for Couples Coping with Stress
Stress Is a Choice: How to Give Up Getting Worked Up
Stress management - Wikipedia
Stress Management - Stress Management & Anxiety - Psychologist ...
Dealing with Stress - Ten Tips | SkillsYouNeed
What is Stress? | SkillsYouNeedمتعلق به سایت: دکتر پریسا خسروتاش ، روان شناس کودک نوجوان


Share تاريخ: 1395/10/07 مشاهده : 1582گذاشتن نظر