روش های ارتباطی با نوجوان - کتاب ها و مقالات دکتر پریسا خسروتاش

 

به چند اصل مهم در ارتباط با نوجوانتان ،توجه ویژه نمایید:

- بیشتر از حرف زدن ، به او گوش بدهید
بهتر است به جای آنکه نوجوان خود را مورد باز خواست و نصیحت قرار دهید ، به حرفها و درددل های او گوش فرا دهید. نوجوانان دوست دارند با والدین خود صحبت کنند، برای این کار لازم است به اندازه کافی سکوت کنید و فرصت لازم برای صحبت کردن را به او بدهید.
در این زمینه ،زمان هایی را صرف گوش کردن به صحبتهای نوجوان خود کنید. آنچه که انجام می دهید را متوقف کنید، تماس چشمی با او برقرار کنید و صحبت هایش را قطع نکنید.برای نظرات نوجوان خود ارزش و احترام قائل شوید .گوش دادن به حرف های نوجوان یکی از مهم ترین روش های ارتباط پایه ای شما با نوجوان است.
حریم خصوصی او را محترم بشمارید
نوجوانان علاقه ی زیادی به خلوت و تنهایی دارند. لذا این شرایط از آنها نگیرید. اگر دیدید در اتاقش با خودش خلوت کرده، به این فضا احترام بگذارید و فرصت تنها بودن را برایش فراهم نمایید.

- برای نوجوان خود وقت اختصاص دهید
باید سعی کنید با او ارتباط برقرار کنید و فاصله بین خود و او را کم کنید. مکان ها یا موقعیتهایی که مورد علاقه ی نوجوانتان است را انتخاب کرده و از این موقعیت ها برای بازسازی روابطتان و ایجاد حس نزدیک تر بین خودتان و نوجوان  استفاده نمایید.


-برای برقراری انضباط و مقررات برنامه مشخصی داشته باشید
اختلاف نظر بین نوجوان و والدین اجتناب ناپذیر است. اما در هر حال در برخی از موارد، والدین باید مراقب رفتارهای نوجوانشان باشند و آنها را منضبط بار آوردند. خیلی واضح و روشن درمورد مشکل پیش آمده فکر کرده و اختیارات خود را در نظر بگیرید. سپس یک تصمیم قابل اجرا بگیرید که محکم و در عین حال منصفانه باشد. فراموش نکنید که هدف اصلی انضباط ، تنبیه نیست بلکه برای آماده شدن نوجوان، برای بزرگسالی باید مد نظر قرار گیرد.

.- علائق نوجوان خود را بشناسید و در آنها شریک شوید
گوش کردن به موسیقی، تماشای تلویزیون، رفتن به سینما و تئاتر و.. از علائق نوجوانان است. سرگرمی های مورد علاقه آنها را شناخته و شرایطی فراهم آورید که فرزندتان را در این سرگرمی ها، همراهی کنید. گاهی سعی کنید با دوستانشان همراه شوید . با هم کوه بروید ، در تئاتر کمدی شرکت کنید و.....متعلق به سایت دکتر پریسا خسروتاش،روان شناس کودک و نوجوانShare تاريخ: 1395/09/14 مشاهده : 1306گذاشتن نظر