کودکی که مورد آزار جنسی قرار گرفته به چه اختلالات و مشکلاتی دچارمی شود؟

 کودکی که مورد آزار جنسی قرار گرفته به چه اختلالات و مشکلاتی دچارمی شود

کودکی که مورد آزار جنسی قرار گرفته به چه اختلالات و مشکلاتی دچارمی شود؟

آزار جنسی جدا از آسیب های جسمی که به کودک وارد می کند، آثار مخرب فراوانی بر روی روان کودک بر جای می گذارد. گاه این کودکان به اختلالاتی مانند شب ادراری و اختلال در کنترل مدفوع دچار می شوند و گاه، به دلیل احساس گناه، به خودشان صدمه می زنند.
اختلال استرس پس از حادثه، اضطراب، افسردگی و انزواطلبی نیز از اختلالات شایعی هستند که در این کودکان دیده می شود. پس از این که کودکی مورد آزار جنسی قرار می گیرد، نسبت به افراد هم جنسِ فردِ سوءاستفاده کننده نگرش منفی پیدا می کند و در برقراری ارتباط با آن ها مشکل خواهد داشت.
کودکانی که مورد سوءاستفاده ی جنسی قرار گرفته اند، از ترس این که مبادا در این باره صحبت کنند و این موضوع فاش شود، خیلی منزوی و گوشه گیر می شوند. این کودکان خود را متفاوت و حقیرتر از دیگران می بینند.
مورد تجاوز قرار گرفتن باعث می شود کودکان یک شبه از دنیای کودکی وارد دنیای بزرگسالی شوند. آن ها دیگر نمی توانند مانند بچه های دیگر با سرخوشی و شادی بازی کنند، دنیای شان کاملاً با دنیای بچه های دیگر فرق می کند. در نتیجه نمی توانند با دیگران ارتباط مناسبی برقرار کنند و گاه تا آخر عمر منزوی باقی می مانند.
خشم ناشی از سوءاستفاده ی جنسی، هیجانات منفی و نامناسبی را در کودک ایجاد می کند که باعث می شوند او رفتارهای نامناسبی از خود نشان بدهد. به عنوان مثال این کودکان ممکن است مکرراً در معرض دیدِ دیگران دست به خودارضایی بزنند یا عورت خود را به نمایش دوستان و هم سالان خود بگذارند، افراد غریبه را در آغوش بگیرند و ببوسند، یا با کودکان دیگر و اسباب بازی های خود بازی های جنسی کنند.برخی از این کودکان به دلیل اضطرابی که پس از این حادثه تجربه می کنند دچار اختلال در خوردن می شوند و مشکل کاهش یا افزایش وزن پیدا می کنند.


کودک آزاری جنسی می تواند آثار درازمدتی روی کودک بگذارد. این کودکان در بزرگسالی ممکن است به اختلال شخصیت مرزی و احتمالاً افسردگی حاد دچار شوند. از اعتماد به نفس بسیار پایینی برخوردار خواهند بود و امکان دارد اقدام به خودکشی کنند. برخی از آنان پس از ازدواج از برقراری رابطه ی جنسی پرهیز می کنند و در امر تربیت فرزندان شان موفق نیستند. این افراد برای خود حریمی قایل هستند که کسی را به داخل آن راه نمی دهند، به همین دلیل با همسر و فرزندان خود مشکل پیدا می کنند..

در کنار درمان کودک که مهم ترین اصل است، حمایت و کمک به سایر اعضای خانواده، مخصوصاً مادر، نیز یکی از اهداف اصلی درمان به شمار می رود. حضور یک گروه درمانی متشکل از روان پزشک کودک، روان شناس بالینی کودک، مددکار اجتماعی و نیز روان پزشک و روان شناس بالینی برای کمک به همه ی اعضای خانواده اعم از قربانی و سایر اعضا ضروری است.


در مان سو استفاده جنسی در کودک

بازی درمانی شناختی – رفتاری با کودکان مورد سوء استفاده ی جنسی:

بازی درمانی شناختی- رفتاری یر شرکت فعالانه ی کودک در درمان از طریق اقدام به کنترل و تسلط بر تغییر رفتار خود و قبول مسئولیت در قبال آن تاکید می ورزد. چون بیشتر کودکان مورد سوء استفاده ی جنسی از موضوعاتی که با سوء استفاده ارتباط دارند اجتناب می ورزند، شاید با این کار سعی می کنند از اضطراب و احساسهای منفی مربوط به تجارت بدرفتاری شدنشان جلوگیری کنند.. بازی درمانی شناختی- رفتاری چارچوبی را فراهم می سازد که در آن می توانند پاره ای از هیجان ها را ابراز نمایند. با توجه به تواناییهای شناختی محدود کودکان خرد سال و اضطرابی که سوء استفاده ی جنسی بر می انگیزند، بازی وسیله ای در اختیار کودکان مورد مزاحمت جنسی قرار می دهند تا افکار و احساس هایشان را بیان کنند. برخی از مهم ترین فنون درمان در بازی درمانی شناختی رفتاری، کتاب درمانی ، نقاشی، هنر و عروسک بازی هستند. در ذیل چند نمونه ازاین فنون به اختصار توضیح داده می شود.استفاده از داستان
خواندن داستانهایی پیرامون سوء استفاده ی جنسی برای کودکان مزیت هایی در بر دارد. نخست اینکه، شنیدن داستان درباره ی کودک دیگری که مورد استفاده ی جنسی قرار گرفته است به کودکان کمک می کند بدانند تنها اونیست که مورد بد رفتاری قرار گرفته است. دوم اینکه این امکان را برای کودکان فراهم می سازد که ببینند در احساسهایشان، به ویژه در مورد احساس های مربوط به شخص مرتکب، تنها نیستند. از طریق سر مشق دهی، کودک مشاهده می کند که دیگران چگونه یاد می گیرند با احساس های متضاد،(علاقه و تنفر) مقابله نماید. سوم اینکه، داستانها به کودک کمک می کنند ببینند که دیگران یاد گرفته اند کنترل موقعیت های مشابه را به دست گیرند. در نهایت داستان ها حساسیت کودک نسبت به اضطراب مربوط به سوء استفاده را از بین می برند( حساسیت زدایی صورت می گیرد) می کنند و بنابر این به او کمک می کنند با احساس های مربوط به تجربه اش برخورد نماید. درمانگر می خواهد داستان را طوری برگزیده و تطبیق دهد که پاره ای از متغیرهای آن با متغیرهای تجربه ی کودک شباهت داشته باشد. داستان ها به جنبه های مشابه سوء استفاده ، مانند احساس ها و افکار آشفته و در هم و بر هم و نتایج مثبت افشاگری تاکید می کنند. درمانگران علاوه بر داستان هایی که به طور مستقیم به موقعیت های سوء استفاده ی جنسی می پردازند، از داستان های غیر مستقیم تر نیز استفاده می کنند.

ابزار دیگری که برای کودکان خردسال مورد سوء استفاده ی جنسی مفید است، بازی با گل رس می باشد. این فعالیت را طوری می توان ترتیب داد که کودک از طریق گل رس، جوانب مختلف سوء استفاده را نشان می هد. برخی کودکان وقتی اشکال رسی را بزرگتر از شخص مرتکب نشان می دهند احساس کنترل می کنند. عده ای دیگر زمانی احساس تسلط و کنترل می نمایند که مدل رسی شخص مرتکب را خراب می کنند یا چیزهایی به او می گویند که نمی توانند به شخص واقعی بگویند.

 

منابع:
خوشابی، کتایون؛ (1387)، کودک آزاری(انواع آزار جسمی، جنسی، عاطفی و بی توجهی به کودکان)، تهران: نشر قطره، چاپ اول.
احمدی ،رضا ،بازی درمانی با کودک مورد سو استفاده جنسی،انجمن گفتگو هم میهن.


متعلق به سایت: دکتر پریسا خسروتاش،روان شناس کودک ونوجوانکلمات کلیدی:آزار جنسی,کودک آزاری,بازی درمانی,بازی درمانی با کودک,بازی درمانی,روان شناس کودک نوجوان,روانشناس کودک نوجوان,روانشناس کودک ,روانشناس نوجوانShare تاريخ: 1395/09/13 مشاهده : 4966گذاشتن نظر