مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی درسی

 مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی درسی

برای برنامه ریزی تحصیلی صحیح لازم است به موارد زیر دقت نمایید:

1-اهداف خود را روشن کنید.
برای برنامه ریزی در کلیه امور باید اهداف مشخص و روشنی داشته باشید. در این زمینه لازم است اهداف کوتاه مدت و دراز مدت خود را جداگانه بررسی کنید ،به طور مثال:
هدف بلند مدت: تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه
هدف کوتاه مدت:مطالعه فصل 1 تا 6 در درس ریاضی

2-اهداف خود را زمان بندی کنید
زمان دقیقی برای هر یک از اهداف کوتاه مدت و درازمدت خودتعیین کنید. مثلا تعیین کنید که مطالعه درس ریاضی را درچه زمانی و مطالعه درس ادبیات را در کدام زمان به پایان خواهید رساند.

3-از استراحت مناسب و با زمان بندی مناسب استفاده نمایید
هر 45 دقیقه یک بار و به مدت یک ربع استراحت کنید،هر چند ساعت یک بار نیز مدت زمان طولانی تری برای استراحت مثلا نیم ساعت تا 45 دقیقه در نظر بگیرید و استراحت جامع تری برای پایان مقاطع زمانی طولانی تر در نظر بگیرید.

4- زمان های مناسب مطالعه را پیدا کنید
افراد با هم متفاوتند و در ساعاتی انرژی بیشتر و در زمانی دیگر توان کمتری برای یادگیری دارند.در مورد خود مروری کنید تا بدانید در چه زمان هایی کارایی بالاتر و در چه زمان هایی کمتر کارایی مطالعه دارید . از این طریق، نظارت بیشتری بر مطالعه خود خواهید داشت.بعضی افراد صبح ها توانایی بیشتری برای مطالعه دارند و بعضی افراد ،عصرها . این موارد را بررسی کنید و از آنها نهایت استفاده را بنمایید.

5-مطالعه دروس را به صورت موازی و هم راستا انجام دهید
توصیه می‌گردد به جای مطالعه یک درس و اتمام آن و مطالعه درس بعد ، از شیوه موازی مطالعه دروس استفاده کنید. به این ترتیب که دو یا سه درس را برای مدت زمان معین انتخاب کرده و مطالعه کنید،این روش باعث کاهش خستگی ذهنی می شود. تنوع بیشتردر مطالعه دروس در یک روز، باعث کمتر شدن خستگی و افزایش شادابی ذهنی خواهد شد.

6-کمی انعطاف به خرج دهید
ساعت های اضافی را در برنامه خود قرار دهید تا اگر مسئله جدیدی رخ داد ،بتوانید فرصتی را برای جبران وقت از دست داده خود اختصاص دهید.

7-خودتان را تشویق کنید
در صورتی که برنامه را به درستی انجام دادید ،در انتهای هفته برای خود پاداشی در نظر بگیرید.


متعلق به سایت :دکتر پریسا خسروتاش ،روان شناس کودک و نوجوان

Share تاريخ: 1395/09/29 مشاهده : 3023

, , , , , , , , , ,گذاشتن نظر