روانشناسی کودک - مواجهه با پرخاشگری کودک

سئوال:
سلام خانم دکتر خسروتاش . من در ارتباط با بچه 6 ساله ام سئوالی داشتم. می خواستم از شما بپرسم که چه کارکنم که پسرم پرخاشگریش کم بشه؟

پاسخ:
با سلام خدمت شما مادر عزیز. در ابتدا لازمه به عوامل پیشایند پرخاشگری در محیط خانواده توجه کنید. این عوامل می تونه شامل رفتارهای پرخاشگرانه بزرگسالان که منبعی برای الگوگیری کودک هستند باشه. پدر و مادری که خودشان دارای عادات پرخاشگرانه هستند نمی توانند انتظار رفتار همراه با آرامش ازکودک داشته باشند. از طرفی بکن نکن و مواخذه زیاد کودک هم عامل مهمی برای افزایش پرخاشگری کودک است . سعی کنید هر رفتار کوچک کودک را مورد مواخذه قرار ندهید.این را به یاد داشته باشید که لازمه کوپن های تربیتی تون رو به  جا و به موقع خرج کنید تا ارزششون رو از دست ندهند.
عامل مهم دیگر این که لازم است وقت  بیشتری رو با کودکتون سپری کنید.زیرا یکی از عوامل پرخاشگری ،دیده نشدن از طریق رفتارهای خوب  و استفاده از رفتارهای نا مطلوب برای جلب توجه است. با درنظر گرفتن کلیه عوامل فوق ،محیط متفاوتی نسبت به قبل برای کودک ایجاد کنید و مطمئن باشید که تغییرات رفتاری کودک را مشاهده می کنید. اگر نتیجه به دست آمده چندان رضایت بخش نبود ،برای بررسی بیشتر به یک روان شناس کودک مراجعه کنید.

Share تاريخ: 1395/10/07 مشاهده : 1402

, , , , , , ,گذاشتن نظر