روانشناس نوجوان - مشاوره تحصیلی و افزایش انگیزه در نوجوانان


سوال-
سلام عرض شد خانم دکتر در مورد انگیزه درس خواندن در نوجوانان میخواستم از شما راهنمایی بگیرم پسرم سال سوم راهنمایی است وسال سوم ابتدایی جهش خونده ازهمون موقع به بعد زیاد دل به درس نمیده جداشدن ازهمکلاسیهای فعلی ودوستی باهمکلاسیهای جدیدکه ازخوداوبزرگتربودندبراش یه نوع دوگانگی به وجودآورد ولی درس اشم دیگه تعریفی نیست با اینکه ازهوش سرشاری برخورداره به طوریکه سطح های زبان انگلیسی روبه خوبی وبه طور عالی پشت سرمیزاره ووابستگی زیادی به بازیهای کامپیوتری داره من فکر میکنم زورکی درس میخونه و در کل انگیزه وهدف مشخصی نداره اصلابه برنامه ریزیه ای منم دقیق عمل نمیکنه معدل درسیش 19 است ولی ازاستعدادش استفاده میکنه پشتکار صفر تحصیلات خودم کارشناسی مامایی کارشناسی باستان شناسی و کارشناسی ارشد باستان شناسیه وپدرش هم کارشناس ارشد نساجیه ممنونم اگه دراین مورد منو راهنمایی بفرمایید.

پاسخ:
با عرض سلام و احترام
چند مورد در فرمایشات شما دوست عزیز به چشم می خورد
اول فرایند جهشی خواندن فرزند شما: در ارتباط با این مورد لازم بود مطالعه بیشتری انجام می شد تا در صورت عدم آمادگی دانش آموز از این روش استفاده نمی شد. این روش گاهی می تواند دارای مزایایی باشد ولی در صورت مناسب نبودن شرایط، می تواند باعث تاثیرات منفی در فرایند تحصیلی دانش آموز شود. با این حال ،نگران نباشید و برای بهبود فرایند تحصیلی دانش آموز با یک روان شناس تحصیلی مشورت نمایید تا انگیزه کاهش یافته او مورد بررسی و دستکاری قرار گیرد.
دوم جداشدن دانش آموز از دوستان مورد علاقه او می باشد: لازم است در این زمینه نیز از جایگزین های مناسب بهره گرفته شود تا از طریق غنی سازی فضای عاطفی دانش آموز به جبران و بهینه سازی فضای شناختی او اقدام شود.به طور مثال در فضای خانواده و دوستان ،ارتباطات جدید شکل بگیرد و یا با والدین دوستان جدید، ارتباطات خانوادگی برقرار شود تا دوستی دانش آموز با دوستان جدیدش مستحکم تر شود.
از طرف دیگر شما به دوستان بزرگ تر از سن دانش آموز اشاره کرده بودید . لازم است بدانید این مورد چندان به صلاح کودک شما نیست و می تواند باعث آموزش های پیشرس برای کودک شود و اطلاعاتی که مناسب سن او نیست، زودتر از موعد در اختیارش قرار بگیرد. حتما در این زمینه با مشورت با روان شناس، از اقدامات و گزینه های جایگزین بهره بگیرید.
در انتها لازم است فضای خانواده ، ارتباط عاطفی پدر و مادر با فرزند و روش های مطالعه دانش آموز از طریق روان شناس کودک نوجوان مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد تا به راهکارهای دقیق تر و جامع تری دست یابید.
.Share تاريخ: 1395/10/07 مشاهده : 1611

, , , , , ,گذاشتن نظر