روانشناس نوجوان - پرخاشگری نوجوان

سوال:
با سلام و عرض خسته نباشید
دختر 13  ساله ای دارم که حدود 3 ماه است به شدت پرخاشگر شده . به تازگی زمان عصبانی شدن به اطرافیان فحش و ناسزا میدهد . حتی به من و پدرش هم بی احترامی می کند.. خیلی برای وضعیتش نگرانم . لطفا برای ارتباط با دختر نوجوونم من  رو  راهنمایی کنید.

پاسخ:
سلام دوست محترم
 دورۀ نوجوانی دوره بسیار حساسی است که اگر والدین و نوجوان نتوانند تعامل سالمی با یکدیگر داشته باشند ،این موضوع درآینده نوجوان تاثیرات منفی را به جا خواهد گذاشت.در مواجهه با رفتار نوجوانتان به موارد زیر دقت فرمایید:
1-    بررسی کنید که  چه چیزی به عنوان زیر بنای خشم نوجوان قابل شناسایی است؟ آیا فرزند شما در خودش فرو می رود و غمگین است؟ آیا دچار نقص اعتماد به نفس است؟ آیا  احساس تنهایی می کند و کسی را ندارد که به حرف هایش گوش دهد؟آیا از موضوعی نگران است؟ دوستانی که بتواند روی آنها تکیه کند دارد یا خیر؟
2-     به نوجوان کمک کنید تا از نشانه های پیشایند  خشمش  آگاه شود:به او توضیح دهید که آیا به طور مثال  :قبل از عصبانیت ،سردرد دارد؟ آیا در مدرسه موقعیت خاص یا معلمی وجود دارد که او را دچار خشم  می کند؟ به او توضیح دهید که اگر بتواند نشانه های هشدار دهنده ای که او را به خشم و عصبانیت می رساند را شناسایی کند، خواهد توانست قبل از آنکه ناراحتی اش بیشتر شود ، آن را کنترل کند.
3-    به نوجوان خود کمک کنید راه های سالم و منطقی  را برای آزاد کردن وکنترل خشم خود پیدا کند: ورزش، بازی های گروهی و یا مشت زدن به بالش یا کیسه بکس، می تواند به آزاد شدن تنش و خشم کمک کند. به او توضیح دهید که گاهی کشیدن یک نقاشی ،آب دادن به گل ها یا نوشتن یک مطلب می تواند در آزاد ساری منطقی خشم به او کمک کند.
4-    به او اجازه دهید زمانی که عصبانی است را در اتاق خودش یا فضایی دیگر خلوت کند.. تا زمانی که عصبانی است، هرگز به دنبال او نروید. .داشتن این آرامش مقطعی در دوباره بازیافتن روحیه اش به او کمک خواهد کرد.
5 -در انتها لازم است ذکر شود که حتما برای بررسی تعاملات بین خودتان و فرزندتان به یک مشاور و روان شناس متخصص در زمینه نوجوان مراجعه نمایید.

Share تاريخ: 1395/10/07 مشاهده : 1476

, , , , ,گذاشتن نظر