تفاوت روش های ارتباطی مردان و زنان در یادداشتی از یک روانشناس

 

شفقنا زندگی- به نظر می رسد گاهی اوقات آن طوری که تصور می کنیم از خصوصیات شخصیتی خود وهمسرمان آگاهی کافی نداریم.کمبود شناخت باعث می شود تا از خود یا همسر خود انتقاد کنیم،  به عزت نفسمان لطمه وارد کنیم  و باعث خدشه دار شدن رابطه خود با همسرمان شویم.درصورتی که با شناخت بهتر از خود وخصوصیات ویژه ای که شامل ویژگی های جنسیتی ما وهمسرمان است، قادر به برقراری ارتباط صحیح با همسرمان خواهیم شد.

به گزارش شفقنا پریسا خسروتاش، در یادداشتی اختصاصی برای شفقنا زندگی در رابطه با تفاوت روش های ارتباطی مردان و زنان آورده است: زمانی که زن و مرد خصوصیات شخصیتی خود وهمسر خود را بشناسند ودرک نمایند، قادر خواهند بود تا نیازهایشان را با صدای رساتری به گوش طرف مقابل برسانند و از طرفی همسر آنها نیز با  کسب شناخت بیشتر نسبت به خصوصیات اخلاقی شریک زندگی خود به خواسته ها و نیازهای او توجه ویژه تری خواهد نمود .این توجه متقابل  دو طرفه باعث می شود تا درجهت ایجاد ارتباط صحیح تر گام های بلندتری برداشته شود
.
در مقاله حاضر سعی شده تا روش های ارتباطی زنان با دنیای اطراف وتفاوت های آن ها با مردان در زمینه مورد نظر مورد بحث وبررسی قرار گیرد:
روش های ارتباطی زنان دارای خصوصیاتی به شرح زیر است:


1-زنان دوست دارند حرف بزنند زیرا به حرف زدن به عنوان یک ابزار ارتباطی می نگرند
زنان نیاز ندارند دلیل خاصی برای حرف زدن با مرد مورد علاقه خود داشته باشند. زن می خواهد با همسرش صحبت کند زیرا عاشق حرف زدن با او است.برای یک زن حرف زدن، یکی از مهم ترین راه های ارتباط وتبادل انرژی است.
حرف زدن به خودی خود هدف است و هدف، گرفتن نتیجه به خصوصی نیست.زنان در این ارتباط،  فرآیند مدارهستند ودر روند تجربه ، معنا را پیدا می کنند خواه هدف خاصی وجود داشته باشد یا خیر.فرآیند مدار عمل کردن یعنی فرد بر روی روند انجام کار به اندازه هدفی که می خواهد به آن برسد تمرکز نماید.به نظر می رسد زنان با استفاده از کلمات،  می خواهند پلی بزنند تا از دنیای درونی خود به دنیای درونی همسر خود سفر کنند واو را وارد نیای درونی خود کنند.
حال باید پرسید که چرا مردان به اندازه زنان از حرف زدن لذت نمی برند؟ در این زمینه به نظر می رسد دلایل متفاوتی مطرح باشد از جمله:
الف:مردان هدف مدار هستند وارزش عملکرد خود را تنها در فرآیند تجربه به دست نمی آورند بلکه تمایل دارند که همیشه هدف خاص وقابل سنجشی داشته باشند.
ب:مردان دوست دارند بدانند که چه کار می کنند. حال چه  این کار حرف زدن باشد چه سپری کردن وقت با کسی.به همین خاطر حرف زدن بدون دلیل مشخص اغلب باعث نارضایتی مردان می شود.برای مردان، پیش بردن گفتگو بدون داشتن ودر نظر گرفتن هدف ،سخت و دشوار است.
ج:چون مردان به اندازه زنان با دنیای درونی و احساسات خود در تماس نیستند نمی توانند به راحتی زنان، احساسات خود را درقالب کلمات بریزند واز طرفی چون دوست ندارند کاری را که در آن تبحر کافی ندارند انجام دهند،  بنابراین مانند زنان عمل نمی کنند.
د:مردان روند فکری خود را تجزیه وتحلیل می کنند وفقط نتیجه را اعلام می نمایند.مردان دوست دارند که در سکوت به مسائل فکر کنند و از طرفی به این دلیل که زنان ،معمولا بلند بلند فکر می کنند، آقایان حاضر نیستند بدون مقدمه و فکر در مورد موضوع خاصی با همسر خود صحبت کنند زیرا معتقدند که او الان می خواهد پشت سر هم حرف بزند و فرصت فکر کردن را به من نمی دهد.


2-زنان افکار واحساسات خود را بلند بلند ،بر زبان می آورند
زنان با بلند فکر کردن می توانند آن چه را که به آن فکر می کنند، تشریح نمایند.از نظر مردان، زنان حلزون وار وپیچبده صحبت می کنند.مردان با خود فکر می کنند که زن ها در جهت رسیدن به اصل مطلب حرف نمی زنند واز شاخه ای به شاخه دیگر می پرند.درحالی که خواسته زنان در این ارتباط ،آن است که مردان بدانند که چرت  وپرت نمی گویند، گیج و سردرگم نیستند واز نوسانات احساسات خود باخبر هستند وفقط می خواهند افکار خود را به بلندی به زبان بیاورند.به همین دلیل معمولا زن ها حرف زدن یکدیگر را درک می کنند و ازهم ایراد نمی گیرند.ولی این حالت برای مردان آزاردهنده است وعکس العمل خوبی مقابل آن نشان نمی دهند. بهتر است مردان در رابطه با این موضوع با همسر خود صحبت کنند واگر محدودیت زمانی دارند به طور مثال بگویند:<<دوست دارم در مورد اتفاقات امروز برام صحبت کنی، قبل از رفتن به حمام ،5 دقیقه فرصت برای گوش دادن به حرف هات دارم>>. بدین ترتیب هم فرصت صحبت کردن به خانم داده شده است وهم همسر او از قرار دادن زمانی بدون محدودیت در اختیار همسر خود آشفته نخواهد شد.


3-زنان با شرح جزئیات ارتباط برقرار می کنند
همان طور که پیش از این ذکر شد زنان ، فرایند مدار ومردان هدف مدار هستند وبرای زنان هدف از ارتباط فقط خود حرف زدن است، بنابراین با تشریح جزئیات موضوع ، به بیان افکار،احساسات و تجربیات خود می پردازند .در ارتباط میان دو زن نیز  این مسئله به طور کامل مشهود است ، درحالی که ارتباط میان دو مرد با جملات کلی وجزئیات کم تر رخ می دهد.به همین دلیل زمانی که یک زن و مرد در کنار یکدیگر قرار می گیرند در اغلب موارد زن فکر می کند که چرا مرد حرف نمی زند و مرد فکر می کند که زن چقدر پر حرفی می کند.در چنین لحظاتی لازم است مردان به جای آن که فکر کنند:<< وای خدای من باز شروع کرد >> به این موضوع  فکر کنند که چگونه یک زن درصدد ارتباط با آن ها است و دوست دارد تجارب و لحظاتش را با آن ها قسمت نماید ولازم است مردان بدانند که زنان نمی خواهند حوصله آن ها را سر ببرند بلکه فقط می خواهند از ارتباط با آن ها بیشتر لذت ببرند.
4-زنان از حرف زدن به عنوان راهی جهت فرار از تنش استفاده می کنند
این یکی از راه هایی است که زنان با استرس خود کنار می آیند.آن ها بارها وبارها حرف می زنند شاید چند بار در مورد موضوع خاصی صحبت کنند وزمانی که در مورد آن حرف می زنند حالشان بهتر باشد.این مسئله برای آقایان قابل درک نیست، زیرا آن ها در هنگام تنش، درون ریزی انجام می دهند.درچنین لحظاتی بهتر است یک آقا چنین رفتار کند:
الف:بداند که محتوای حرف های همسرش ، ممکن است تکراری باشد ولی او با این کار احساس راحتی وسبکی را به دست می آورد و فرایند بیان احساسات ،باعث آرامش او می شود. بهتر است یک آقا کم تر به این موضوع توجه کند که بارها وبارها این حرف ها را شنیده است.
ب:وقتی حرفش تمام شد به او اعلام آمادگی نماید تا هر زمانی  که بخواهد در کنارش هست وبه حرف هایش گوش خواهد د


بر گرفته از مجموعه  کتاب های باربارا دی انجلیس درباره زنان و مردان
متعلق به سایت دکتر پریسا خسروتاش


Share تاريخ: 1395/09/14 مشاهده : 1178گذاشتن نظر